Taktisk träning

Live rating

2700chess.com for more details and full list

Senaste kommentarerna

  • Stipendium från Thordénstiftelsen till TSS

    Christian Carlsson 13.05.2018 13:46
    Tack George för dina värmande ord! Hälsningar Christian

    Läs mer...

     
  • Axel 3:a i Lilla Västgöta Open!

    George Ang 09.05.2018 19:53
    Bra spelat, Axel:)....

    Läs mer...

     
  • Partiet van Wely - Blauhut

    George Ang 09.05.2018 19:52
    Mycket bra spelat, Holger.....mot en IGM som hade 2667 året 1972....:)......otroligt bra

    Läs mer...

     
  • Stipendium från Thordénstiftelsen till TSS

    George Ang 09.05.2018 19:43
    En hyllning till Christian som med sina skrivelser förvärvar bidrag och stipendier, toppen bra gjort ...

    Läs mer...

     
  • TSS trotsar värmeböljan

    Ulf Haglund 09.05.2018 17:27
    Jag o Axel kommer vid 17:30.

    Läs mer...

Holger Blauhut vann Tanums Blixt-KM

Torsdag den 3 maj kunde ordförande Ulf Nordholm hälsa de förväntansfulla spelarna välkomna till Tanums Schacksällskaps öppna Blixt-KM. Tävlingen genomfördes som en traditionell bergerturnering och med den för blixt klassiska betänketiden, d.v.s. fem minuter per deltagare utan tidstillägg. När krutröken skingrats hade Holger Blauhut lyckats med bedriften att vinna samtliga sina matcher!
 
Tanums Holger Blauhut, fotografi från en seriematch i VSF:s Distriktsserie.
 
Slutresultatet för Tanums Schacksällskaps öppna Blixt-KM:

Placering:

Namn:

Klubb:

Rating:

Poäng:

Inb

 

01) – 01)

Holger Blauhut

Tanums SS

Blixt 2038

13,0

 

 

02) – *)

Frode Thorsen

Sarpsborg SK*

Blixt 1756

11,5

 

 

03) – 02)

Christian Carlsson

Tanums SS

Blixt 1658

10,0

 

 

04) – 03)

Ulf Haglund

Tanums SS

9,0

 

 

05) – 04)

Ali Badawi (Jr*)

Tanums SS

Blixt 1459

8,5

 

 

06) – 05)

Jarl Edgren

Tanums SS

8,0

 

 

07) – 06)

Hans-Jürgen Thiede

Tanums SS

6,0

1

 

08) – 07)

Ahmed Badawi (Jr)

Tanums SS

Blixt 1448

6,0

0

 

09) – 08)

Bana Badawi (Jr)

Tanums SS

Blixt 1566

5,5

 

 

10) – 09)

Mohammed Badawi (Jr)

Tanums SS

Snabb 1512

4,5

 

 

11) – 10)

George Ang

Tanums SS

3,0

 

 

12) – 11)

Ulf Andersson

Tanums SS

2,0

1-1

 

13) – 12)

Rasmus Kuronen (Jr)

Tanums SS

2,0

1-0

 

14) – 13)

Bengt Samzelius

Tanums SS

2,0

0-0

 

*Frode Thorsen blev 2:a i turneringen, men är inte medlem i Tanums SS.
*Ali Badawi blev tävlingens bäste junior.
 
Några intressanta observationer…
Bana Badawi tog vara på sin chans till revansch på Jarl Edgren efter sin förlust i Västergötlands Schackförbunds Distriktsserie…
Ahmed Badawi var på väg mot en säker remi mot Holger Blauhut, när Ahmed råkade sätta bort sig…
Turneringens ”remidrotting” blev Bana Badawi, när hon var inblandad i alla tävlingens tre remier: Ali Badawi, Mohammed Badawi och Frode Thorsen…
Mohammed Badawi var på väg mot en säker seger mot Frode Thorsen, när tiden snöpligt gick ut, samtidigt som Frode hade ynka 3 sekunder kvar…
 
1:a ronden)
Jarl Edgren – Hans-Jürgen Thiede, 1-0.
Frode Thorsen – Mohammed Badawi. 1-0.
Ahmed Badawi – Bengt Samzelius, 1-0.
Holger Blauhut – Ulf Haglund, 1-0.
Ulf Andersson – Ali Badawi, 0-1.
Rasmus Kuronen – Bana Badawi, 0-1.
George Ang – Christian Carlsson, 0-1.
 
2.a ronden)
Jarl Edgren – Frode Thorsen. 0-1.
Bana Badawi – George Ang, 0-1.
Ali Badawi – Rasmus Kuronen, 1-0.
Ulf Haglund – Ulf Andersson, 1-0.
Bengt Samzelius – Holger Blauhut, 0-1.
Mohammed Badawi – Ahmed Badawi, 0-1.
Hans-Jürgen Thiede – Christian Carlsson, 0-1.
 
3:e ronden)
Frode Thoresen – Hans-Jürgen Thiede, 1-0.
Ahmed Badawi – Jarl Edgren, 0-1.
Holger Blauhut – Mohammed Badawi, 1-0.
Ulf Andersson – Bengt Samzelius, 1-0.
Rasmus Kuronen – Ulf Haglund, 0-1.
George Ang – Ali Badawi, 0-1.
Christian Carlsson – Bana Badawi, 1-0.
 
4:e ronden)
Jarl Edgren – Holger Blauhut, 0-1.
Frode Thorsen – Ahmed Badawi, 1-0.
Ali Badawi – Christian Carlsson, 1-0.
Ulf Haglund – George Ang, 1-0.
Bengt Samzelius – Rasmus Kuronen, 0-1.
Mohammed Badawi – Ulf Andersson, 1-0.
Hans-Jürgen Thiede – Bana Badawi, 0-1.
 
5:e ronden)
Ahmed Badawi – Hans-Jürgen Thiede, 0-1.
Holger Blauhut – Frode Thorsen, 1-0.
Ulf Andersson – Jarl Edgren, 0-1.
Rasmus Kuronen – Mohammed Badawi, 0-1.
George Ang – Bengt Samzelius, 1-0.
Christian Carlsson – Ulf Haglund, 1-0.
Bana Badawi – Ali Badawi, 0,5-0,5.
 
6:e ronden)
Jarl Edgren – Rasmus Kuronen, 1-0.
Frode Thorsen – Ulf Andersson, 1-0.
Ahmed Badawi- Holger Blauhut, 0-1.
Ulf Haglund – Bana Badawi, 1-0.
Bengt Samzelius – Christian Carlsson, 0-1.
Mohammed Badawi – George Ang, 1-0.
Hans-Jürgen Thiede – Ali Badawi, 0-1.
 
7:e ronden)
Holger Blauhut – Hans-Jürgen Thiede, 1-0.
Ulf Andersson – Ahmed Badawi, 0-1.
Rasmus Kuronen – Frode Thorsen, 0-1.
George Ang – Jarl Edgren, 0-1.
Christian Carlsson – Mohammed Badawi, 1-0.
Bana Badawi – Bengt Samzelius, 0-1.
Ali Badawi – Ulf Haglund, 1-0.
 
8:e ronden)
Jarl Edgren – Christian Carlsson, 0-1.
Frode Thorsen – George Ang, 1-0.
Ahmed Badawi – Rasmus Kuronen, 1-0.
Holger Blauhut – Ulf Andersson, 1-0.
Bengt Samzelius – Ali Badawi, 1-0.
Mohammed Badawi – Bana Badawi, 0,5-0,5.
Hans-Jürgen Thiede – Ulf Haglund, 0-1.
 
9:e ronden)
Ulf Andersson – Hans-Jürgen Thiede, 0-1.
Rasmus Kuronen – Holger Blauhut, 0-1.
George Ang – Ahmed Badawi, 0-1.
Christian Carlsson – Frode Thorsen, 0-1.
Bana Badawi – Jarl Edgren, 1-0.
Ali Badawi – Mohammed Badawi, 1-0.
Ulf Haglund – Bengt Samzelius, 1-0.
 
10:e ronden)
Jarl Edgren – Ali Badawi, 1-0.
Frode Thorsen – Bana Badawi, 0,5-0,5.
Ahmed Badawi – Christian Carlsson, 0-1.
Holger Blauhut – George Ang, 1-0.
Ulf Andersson – Rasmus Kuronen, 1-0.
Mohammed Badawi – Ulf Haglund, 0-1.
Hans-Jürgen Thiede – Bengt Samzelius, 0-1.
 
11:e ronden)
Rasmus Kuronen – Hans-Jürgen Thiede, 0-1.
George Ang – Ulf Andersson, 1-0.
Christian Carlsson – Holger Blauhut, 0-1.
Bana Badawi – Ahmed Badawi, 0-1.
Ali Badawi – Frode Thorsen, 0-1.
Ulf Haglund – Jarl Edgren, 1-0.
Bengt Samzelius – Mohammed Badawi, 0-1.
 
12:e ronden)
Jarl Edgren – Bangt Samzelius, 1-0.
Frode Thorsen – Ulf Haglund, 1-0.
Ahmed Badawi – Ali Badawi, 0-1.
Holger Blauhut – Bana Badawi, 1-0.
Ulf Andersson – Christian Carlsson, 0-1.
Rasmus Kuronen – George Ang, 1-0.
Hans-Jürgen Thíede – Mohammed Badawi, 1-0.
 
13:e ronden)
George Ang – Hans-Jürgen Thiede, 0-1.
Christian Carlsson – Rasmus Kuronen, 1-0.
Bana Badawi – Ulf Andersson, 1-0.
Ali Badawi – Holger Blauhut, 0-1.
Ulf Haglund – Ahmed Badawi, 1-0.
Bengt Samzelius – Frode Thorsen, 0-1.
Mohammed Badawi – Jarl Edgren, 0-1.

Axel 3:a i Lilla Västgöta Open!

Lilla Västgöta Open gick av stapeln i Skara under lördagen, den 28 april. Den stipulerade speltiden för U1600 och A-juniorer var 25 minuter och den angivna tiden för B- och C-juniorer var satt till 20 minuter. Tanums Schacksällskap hade anmält en relativ stor kontingent (sju personer) till tävlingen, men tillslut kom endast två av våra medlemmar till start: Ulf Haglund, U1600 och Axel Haglund, C-junior, som i sin tävlingsdebut lyckades med att komma på en finfin tredje plats!
 
Axel Haglund är vid draget.
 
C-juniorer (födda 2008 och senare).
01) Moa Larsson, Skara SS, med 4 poäng av 7 (24,5 kvp.).
02) Alma van Osten, Skara SS med 4,0 (18,5 kvp.).
03) Axel Haglund, Tanums SS med 3,0 (24,5 kvp.).
 
Ulf Haglund funderar på nästa drag, fotografiet är taget vid klubbspel.
 
U1600 (öppen klass under 1600 i Elo-rating).
01) Stefan Strandberg, Falköpings SS, med 5 poäng av 5.
02) Gustav Gyllenhammar, Falköpings SS med 3,5.
03) Jakob Henriques, Örgryte SK med 3,0.
05) Ulf Haglund, Tanums SS med 2,5.