Taktisk träning

Live rating

2700chess.com for more details and full list

Senaste kommentarerna

  • Anna blev 1:a i Uddevalla Junior Open!

    George Ang 16.09.2018 17:34
    Ett stort grattis till våra duktiga ungdomar, bra jobbat, ni är vår framtid inom TSS:), vi är oerhört ...

    Läs mer...

     
  • Anna blev 1:a i Uddevalla Junior Open!

    Christian Carlsson 16.09.2018 16:36
    Undertecknad vill gratulera Anna och våra övriga juniorer: Ahmed, Ali, Axel och Bana till de fina ...

    Läs mer...

     
  • Axel kom 2:a i Blixt-DM!

    Ulf Haglund 20.08.2018 21:08
    Axel (och jag) tackar o bockar för de vänliga orden. Vi ses på Höststarten.

    Läs mer...

     
  • Grattis George på den stora dagen!

    george ang 20.08.2018 20:45
    Ett sent tack för lovorden på min bemärkelsedag, tack så mycket...:), George

    Läs mer...

     
  • Axel kom 2:a i Blixt-DM!

    george ang 20.08.2018 20:42
    Ett stort grattis till far Ulf och son Axel Haglund för deras fina resultat, som styrker oss och hela ...

    Läs mer...

Tanums Schacksällskaps juniorer möter den svenska eliten i Skol-SM.

 

Bildresultat för sveriges schackförbunds symbolBildresultat för skol sm 2017Bildresultat för sveriges schackförbunds symbol

Den 6-8 oktober deltar Tanums Schacksällskaps juniorer i Skol Schacks-SM, som går av stapeln i Katrineholm. Det blir första starten för föreningen i Skol-SM sedan Örebro, 1996. I år samarrangeras det Svenska Mästerskapet i skolschack av Katrineholms Schackklubb och Snabba Löparen Katrineholms Ungdomsschackklubb.
Skol-SM spelas årligen den andra helgen i oktober och är öppen för alla ungdomar som är 20 år och yngre, går i svensk skola och är medlemmar i Sveriges Schackförbund.
 

Relaterad bildhttps://thumbs.dreamstime.com/b/cartoon-smiling-trophy-cup-37708655.jpg

 

Tanums Schacksällskap representeras i följande klasser i SM:
A-juniorer (17-20 år) av Ali Badawi (Hamburgsundskolan) och Mohammed Badawi (Tanums Gymnasium).
B-juniorer (15-16 år) av Bana Badawi (Hamburgsundskolan).
D-juniorer (13 år) av Ahmed Badawi (Hamburgsundskolan).
 
A-juniorer: Här följer några av Alis och Mohammeds på förhand starkaste motståndare:
FM Martin Jogstad – Eslövs SK, 2283 (Sverigemästarklassen i SM 2017).
FM Felix Tuomainen – SK Rockaden Stockholm, 2195.
Axel Berglind – SK Rockaden Stockholm, 2142.
Joakim Nilsson – Uppsala SSS, 2135.
Alfons Emmoth – Västerås SK, 2103.
 
B-juniorer: Här följer några av Banas på förhand starkaste motståndare:
FM Milton Pantzar – SK Team Viking, 2229.
Santiago Grueso Cordoba – Västerås SK, 2175.
CM Isak Storme – SS Manhem, 2144.
CM Baldur Teodor Petersson – SK Team Viking, 2113.
Anna Cramling – SK Team Viking, 1943.
 
D-juniorer: Här följer några av Ahmeds på förhand starkaste motståndare:
Felix Ytterberg – Kristallens SK, 1905.
Tomasz Szczepanowski – Helsingborgs ASK, 1875.
Philip Sandberg – SK Rockaden Stockholm, 1871.
Victor Muntean – SSK Hammarö, 1827.
Gustav Törngren – Örgryte SK, 1795.
 
 
Fyra nöjda syskon vid Västkustpassanten i Stenungsund (2017), samt vår muntre ungdomsledare och chaufför. Från vänster Bana Badawi, Ali Badawi, Bengt Samzelius, Ahmed Badawi, samt Mohammed Badawi.
 

Lägg till kommentar

Dagens schackproblem

Logga in